Sensacyjny notatnik siedemnastowiecznego znawcy Szekspira!

obrazek

XVII-wieczny notatnik prawdopodobnie pierwszego znawcy twórczości Szekspira wprawił naukowców w ekscytację.

Notatnik zatytułowany „Szekspir: Komedie i Tragedie” został odnaleziony w kolekcji XVIII-wiecznego antykwariusza Johna Loveday z Caversham przez jego spadkobierców.

Matthew Haley, szef książek i rękopisów w Bonhams, ocenił wartość notatnika na ponad 30 000 funtów i przyznał, że gdy ujął znalezisko w dłonie, jego „ogromna wartość naukowa” wprawiła go w drżenie.

– Jest to bardzo mały manuskrypt, mały notes o wielkości pudełka, zapisany ręką XVII-wiecznego uczonego – powiedział Matthew Haley. – Nie wiemy, kto to napisał, ale oczywiście jest to ktoś z XVII w., kto miał okazję zapoznawać się ze sztukami Szekspira w trakcie ich powstawania i robić na bieżąco notatki lub też czytał jeden z czterech pierwszych wydruków dzieł Szekspira. Jest to naprawdę niesamowite.

Haley powiedział, że dokument może dostarczyć dowodów na to, że nie wszystkie sztuki Szekspira zostały napisane przez niego samego w całości:

– Jestem pewien, że bardzo ścisłe studium manuskryptu wskaże te fragmenty z niektórych sztuk, które niekoniecznie zostały stworzone przez Szekspira.

Źródło: www.telegraph.co.uk

Ilustracja artykułu: portret Williama Szekspira (domena publiczna)

O autorze

Redakcja lubimyczytać.pl
Redakcja lubimyczytać.pl

Teksty w serwisie redaguje zespół serwisu lubimyczytać.pl.


Podyskutuj